Katılımcıların Gözünden CK ’16 – 3

İrem TorunCareer Kitchen 2016 benim dikkatimi, başvuru aşamasında, afişinin tasarımı ile çekmişti.  Afişin genel tasarımı ve ‘mutfak’ konsepti sonuçta olacak şeylerin eğlenceli olacağına dair sinyal veriyordu. Bu yüzden ‘eğlenceli’ bir programa dahil olacağımı düşünerek başvurduğumu söyleyebilirim.

İşe başlangıcımız bir oryantasyon programıyla entegre edilmişti. 1. hafta şirkette departmanları ve işleyişi anlamaya aynı zamanda üretimi ve planlamayı da görmeye yönelik eğitim diyebileceğimiz ufak toplantılarla geçti. Daha sonrasında bu oryantasyon süreci Barcelona’da devam etti ki sanırım CK sürecinin en heyecanlı ve renkli zamanları bizim için başlıyordu. İspanya Chupa Chups fabrika gezisi şirketi global anlamda tanımamızı sağlarken, Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı eğitimi yeni mezun olmuş ve stajlarımızdan başka iş tecrübemiz olmayan bizlere kariyerimizin başında nasıl daha doğru ilerleyebileceğimizi ve bu sürece yön verirken nasıl etkin olacağımızı son derece akıcı ve eğlenceli bir şekilde öğretti. Bu süreçleri Barcelona’da yaşıyor olmamız tüm bu etkileri 2 katına çıkardı diye düşünüyorum çünkü etkileyici ve eğlenceli bir şehir. Ayrıca bu gezinin bizlere çok büyük bir motivasyon olduğunu düşünüyorum, okul hayatımı bitirmişken ve iş hayatına geçmek üzereyken bir ara basamak oldu ve geçiş sürecini kolaylaştırmaktan öte beni hazırladı. Bu açıdan ekip olarak çok şanslı olduğumuza inanıyorum ve fikir sahiplerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum tabii ki.

Şu anda departmanlarımızda “işe başlamış” bulunmaktayız. Kendi adıma çok mutlu ve motiveyim. Bizim için oluşturulan kariyer tabanın üstüne birşeyler oturtmaya başladım. Career Kitchen’ın devamını tecrübe etmek için sabırsılanıyorum.

Career Kitchen fikri harika ve kesinlikle çok etkili. Yaratıcılarına sonsuz teşekkürler. Dahil olduğum için çok mutluyum.

İrem Torun

CK ’16 Katılımcısı – Proses Teknoloji

  • 0

    Overall Score

  • Reader Rating: 0 Votes

Share

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.